Diyetisyenden ramazanda su tüketimi uyarısı! Yarım saatte bir... - Haber YanındaHaber Yanında

SON DAKİKA

Diyetisyenden ramazanda su tüketimi uyarısı! Yarım saatte bir…

Bu haber 04 Ağustos 2021 - 19:39 'de eklendi ve 214 İzlendi kez görüntülendi.

Diyetisyen Zeynep Nisa Ay, iftar ile sahur arasında her yarım saatte bir bardak su tüketilmesini tavsiye etti. Bu sayede günlük su miktarı karşılanmış olacak

Diyetisyen Zeynep Nisa Ay, günlük ihtiyacımız olan su miktarını iftarla sahur arasında her yarım saatte 1 bardak su içerek giderebileceğimizi söyleyerek “Gerçek su ihtiyacımızın zamanı olan 7 ve 8’inci  saatte vücut susuz kalacaktır. Bundan dolayı iftar ile sahur arasında yarım saatte bir 1 bardak su tüketilmelidir” dedi.

Diyetisyenden ramazanda su tüketimi uyarısı! Yarım saatte bir...Sahurda ne tok tutar?

Mutlaka sahur yapılmalıdır

Zeynep Nisa Ay, Ramazan ayı boyunca nasıl beslenmeleri yönünde bazı uyarılarda bulundu. Ramazan’ın gelişiyle birlikte akılları kurcalayan birçok soruyu da beraberinde geldiğini anlatan Ay, “Oruç tutarken su içemediğimiz ve yemek saatlerini kendimize göre ayarlayamadığımız için ekstra dikkat etmemiz gereken noktalar bulunuyor. Öncelikle mutlaka sahur yapılmalıdır. 20 saati geçen açlık süresince kan şekeri çok fazla düştüğü için iftarda iştah kontrolünü sağlamak zorlaşır ve metabolizmanız yavaşlar. Diğer bir önemli konu ise su tüketimi. İçtiğimiz suyun miktarı kadar zamanlaması da önemlidir. Çünkü bir kerede içtiğimiz fazla su 3 saat içerisinde vücuttan atılacaktır. Gerçek su ihtiyacımızın zamanı olan 7. ve 8’inci  saatte vücut susuz kalacaktır. Bundan dolayı iftar ile sahur arasında yarım saatte bir 1 bardak su tüketilmelidir. Beslenmemizde her çeşit besin grubu yer almalı, tabaklarımız dengeli olmalıdır. Sahurda bizi tok tutacak; yumurta, peynir, süt gibi proteinler, ceviz, badem, fındık, tuzsuz zeytin, avokado gibi sağlıklı yağlar ve tam tahıllı ekmek, yulaf gibi kompleks karbonhidratların tüketimine özen göstermeliyiz. Salam, sosis, sucuk gibi işlenmiş et ürünlerinin; hamur işleri, bal, reçel, sürülebilir çikolata gibi hızlı acıktıracak besinlerin tüketilmemesi gerekmektedir. İftarda orucumuzu açarken birden yüklenmemeli, yavaş ve kontrollü bir şekilde öğünü tüketmeliyiz.” dedi.

Diyetisyenden ramazanda su tüketimi uyarısı! Yarım saatte bir...Uzmanı uyardı: Böbrek hastası olan doktor kontrolünde oruç tutmalı

İftarda yağlı ve ağır yemeklerden kaçınmalıyız

Diyetisyen Zeynep Nisa Ay, iftarda çok yağlı ağır yemekler yenmemesi gerektiğini anlatarak, “Çok yağlı ağır yemeklerden kaçınmalı, mevsiminde hafif ve sağlıklı alternatiflere yönelmeliyiz. Ramazan’ın gelişiyle birlikte iyice azalan meyve tüketimini arttırmak için iftarla sahur arasında 1-2  porsiyon tüketilmesi gerekmektedir. Tatlı tüketiminde porsiyon kontrolü sağlanmalı ve daha çok sütlü tatlıları tercih edecek şekilde, haftada 1-2 kereyi aşmamasına özen göstermeliyiz. Dilerim şifa dolu, bereketli, saygı dolu, ruhuna yaraşır bir Ramazan yaşarız” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.